Reiter Lszl-Az etalon III. 1 fele |
Forrs :http://kutya.hu/Cikk.aspx?id=4060 |
2013.04.08. 19:11 |
Nmet juhszkutyknl a krungokon a viselkedsrepertor nagyon szk rsznek szinte csak jelkpes felmrse trtnik, nagyon gyenge "rz-vd produkci" formjban, amely az rkletes anyag megbecslsre abszolt alkalmatlan. Ez a "teljestmnybrlat" inkbb csak formasg, s a "tenysztk" ebbe mintegy hallgatlagosan bele is trdtek, st, legtbbjk ma mr ppen egy szigorbb s szakmailag megalapozottabb szrrendszer kidolgozsa, bevezetse ellen tiltakozik. A jelenleg bemutatand gyakorlat - akr munkavizsgrl, akr krungrl van sz - szinte csak a zskmnyszerz sztn aktivlsra ptett koreogrfia, amely tulajdonkppen ms sztnkszlet vizsglatt nem is teszi lehetv. Minden tulajdonsgot felmrni szervezett rendezvnyek keretei kztt nem lehetsges, ezrt nagyon fontos a tenyszti szemllet formlsa is, hiszen a tenyszt az, aki sajt llatainak viselkedst nap mint nap ltja. Azonban egy j, az eddigieknl szakmailag megalapozottabb kvetelmnyrendszer kidolgozsa - meggyzdsem szerint - segt majd a helyes, azaz a teljestmnyorientltsg irnyba terelni a jelenleg sajnos ltalnosnak mondhat "kllemorientlt tenysztsi" szemlletet.
Amg a nmet juhszkutya terelebknt dolgozott, nem volt szksg egyb kszsgnek, tulajdonsgnak felmrsre. Hiszen ez a munka annyira sokrt, kvetelmnyeihez csak az ehhez szksges, rendkvl sszetett, egszsges sztnkszlettel rendelkez, maximlisan kiegyenslyozott viselkeds, fizikailag s pszichsen egyarnt p, ignytelen, szvs egyedek tudnak csak alkalmazkodni. Ma mr kivtelnek szmt, ha egy-egy kutya terelfeladatokat lt el. A terelvizsgkra ktelezs sem jelenthet megoldst. A mai realitsokkal nem egyeztethet ssze, hiszen ahhoz a helyi fajtaklubok mindegyiknek tudnia kellene birkanyjakat s megfelel terletet biztostani a kikpzshez. Radsul nem nyjtana populciszinten megbzhat kpet, hiszen az egyed egyrszt nem lenne gyszlvn leten t tart terhelsnek kitve, amint ez az igazi terelkutyk esetben trtnik, msrszt bizonyosra vehet, hogy a megmrettetsre szzalkokban nem is rzkelhet populcirszt neveznnek, gy az llomnytlagot megkzeltleg sem reprezentln az eredmny.
Maradjunk a realitsoknl! Milyen pszichs tulajdonsgok mrse elengedhetetlen a fajta hasznlati alkalmassgnak fenntartshoz, fejlesztshez? gy gondolom, ezek a kvetkezk: er, kemnysg, agresszi, aktv vdekezsi reakci, zskmnyszerz sztn, apporthajlam, alaptermszet. A sorrend nem jelent egyben fontossgi sorrendet, hiszen senki nem tulajdonosa a blcsek kvnek, hogy ilyen horderej dolgokban fontossgi sorrendet llthasson fel. Maradjunk abban, hogy ezeknek a felsorolt tulajdonsgoknak az llomnyszint meglte elengedhetetlenl szksges.
Mit jelentenek, milyen trl fakadnak a jelzett tulajdonsgok? Lnyeges, hogy ebben egyetrtsenek a szakemberek, csak akkor vrhat folyamatosan javul tendencia a populci rkletes anyagban. Mit is rtnk az egyes kifejezsek alatt?
Er:
Az elz rszben mr beszltnk errl. Ebben az esetben nem fizikai errl van sz. A keletnmet tenyszszemle, illetve krungszisztma az ldzsi sztn (amely nem felttlenl azonos a zskmnyszerz sztnnel) megnyilvnulst rtette alatta. A magam rszrl gy vlem, hogy a kutyban, emberrel szemben ilyen esetekben nem mindig a zskmnyszerz sztn aktivizldik. A falkban trtn rivalizlsok utni vesztes, vagy a territriumsrt idegen ldzsnek sztne is aktivizldhat ilyenkor. Nagy valsznsggel nem egyetlen sztn, hanem sszetett sztns megnyilvnuls a teljestmny alapja ebben az esetben.
Kemnysg:
Szintn az elz rszben trgyaltuk rszletesen. Mrse br felfoghat a btorsg, magabiztossg egyik tesztprbjnak is, mgsem merti ki annak fogalmt, lvn annak ennl lnyegesen tbb sszetevje (pl. idegen emberekkel, llatokkal szembeni megnyilvnulsok). Mindenesetre ebben a szituciban adott vlaszreakcikbl rszinformcikat kapunk a btorsgra, magabiztossgra, kzdsztnre, s mindezek terhelhetsgre vonatkozan. A fogs hatkonysga is ez alkalommal vizsglhat.
Agresszi:
E tulajdonsg nlkl valsznleg az let sem alakulhatott volna ki a Fldn. A tulajdonsg tlzott dominancija azonban ppoly egszsgtelen pszichre utal, mint hinya, vagy csekly meglvsge. Kvnatos, hogy optimlisan (kifejezetten) rvnyre jusson, de az egyed emiatt ne vljon irnythatatlann. Sokan azonostjk ezt a jellemzt a btorsggal, azonban ez mr csak azrt is tves megkzelts, mert a flnk kutya is gyakran agresszv. Sem btorsgot, sem flelmet nem jelent, amint oly sokan tvesen vlik, de ezekkel a tulajdonsgokkal sszefggsben aktivizldik. Fontos megnyilvnuls a territrium, a falka, a zskmny stb. vdelmezsekor az aktv, ms esetekben a passzv vdekezsi reakci mintegy ksr jelensgeknt.
Aktv vdekezsi reakci:
A nevben is benne van, ellentte a passzvnak, amikor az egyed elkerl reakcival reagl a szmra veszlyesnek vlt dolgokra. A kifejezett aktv vdekezsi reakcival rendelkez egyed nem tr ki a kzdelem ell, st, inkbb keresi r az alkalmat, arra megfelelen motivlhat. Az agresszival egyttesen megnyilvnul sztns tulajdonsg.
Zskmnyszerz sztn:
sszetettsge miatt egsz knyvet lehetne rni rla (akrcsak a tbbi tulajdonsgrl is), itt azonban csak nagyon rvid trgyalsra van lehetsg. A vadszat gy az egyni, mint a csoportos vadszati mdoknl az albbi folyamatra pl: a.) a zskmny keresse, b.) becserkszse, c.) lerohansa, d.) ldzse, e.) megragadsa, f.) tarts fogsa, leteperse, illetve meglse, g.) hallra rzsa, h.) elcipels egy biztonsgos helyre. Ez az sztn a zskmny (rongy, csibszkar) "hallra rzsval", biztonsgos helyre cipelsvel elgl ki. Jelentsge az rz-vd munkban inkbb a fiatal egyedek felksztsnl van, mint a vgleges teljestmny bemutatsnl. Pontosabban jobb, ha egy munkakutya veleszletett btorsga, harci sztne rvn teljest, mint zskmnyolsi sztntl vezrelve. A nyomkvets tantsa sorn viszont igazn nagy segtsgnkre lehet a zskmny keressre irnyul kifejezett hajlam.
Apporthajlam:
A zskmnyszerz sztn rsznek tekinthet. A zskmny cipelsre, hordozsra irnyul hajlam. nmagban trtn vizsglata nem ad kell tmpontot a zskmnyolsi sztn milyensgt illeten, annak sszetett volta miatt. Sok kifejezett apporthajlammal rendelkez egyed nem reagl kellkppen egy igazi zskmnyllatra, ugyanakkor szmos olyan kutya, amely szvesen vesz ldzbe vadat vagy hzillatokat, nem rdekldik kellkppen az apport irnt. Optimlis esetben a kt tulajdonsg egyttesen van meg. A j apporthajlam kutya kivlan motivlhat kedvenc jtkaival a kikpzs bizonyos fzisaiban. A hajlam hinya keservess teszi a kikpzst, sok par force elem alkalmazst tve szksgess.
|
Reiter Lszl-Az etalon III. 2 fele |
Forrs :http://kutya.hu/Cikk.aspx?id=4060 |
2013.04.08. 19:09 |
Alaptermszet:
A nmetek wesennek (das Wesen) nevezik. A nmetjuhszosok zme gy vlekedik, helyesebb az idegen formult hasznlni, mert a termszet, alaptermszet kifejezs nem fedi pontosan azt, amit a wesen fogalma takar. A magam rszrl azonban nem tartom helyesnek a wesen sz hasznlatt, hiszen azrt, mert nmet fajtval foglalkozunk, nem felttlenl szksges, hogy a legklnflbb szakkifejezsek nmet nyelven rpkdjenek, annl is inkbb, mivel az alaptermszet kifejezsnek ugyanaz a jelentse. Ebben az esetben a sztri meghatrozs a mrvad, nem a kifejezst hasznlk knye-kedve. Igaz ez akkor is, ha gyarl mdon magam is gyakorta hasznlom a wesen szt a magyar megfelelje helyett. A magyar irodalom nagyjai biztosan forognak a srjukban anyanyelvnk elmagyartalantsa miatt. Gondoljunk csak arra, hogy a kuvasz, komondor, kuli, magyar vizsla stb. magyar fajtk vonatkozsban is egyre srbben halljuk a wesen kifejezst! Ez az n szememben ppen olyan, mintha a nmetek azt mondank a nmet juhszkutyra, hogy ilyen vagy olyan az "alaptermesete" (!), csak gy "e"-vel, kezet s "z" nlkl, hiszen azt k nem igazn jl tudjk kiejteni. Micsoda kptelensg lenne! Mint a "tsegedi gulas"! Biztosan csodlkoznak rajtunk, ha nem is mondjk - lvn kellkppen udvariasak - hogy ezek a magyarok mg maguk kzt is kevert nyelvet hasznlnak. Ha mr azonban hasznljuk rsban is, akkor legalbb rjuk helyesen: "wesen". A fonetikus kiejts szerinti "vzen" rsmd helytelen, hiszen a sz nem kzkelet idegen sznak szmt, gy az idegen szavak helyesrsi szablyai vonatkoznak r.
Elkalandoztam kiss a lnyegtl. Szval az alaptermszet a kutya legklnflbb szitucikban megnyilvnul reakciibl ismerhet meg.
Olyan mrce fellltsa szksges a tenysz-rendezvnyeken, amelynek segtsgvel ez a tulajdonsg is rtkelhet. Ennek kidolgozsa mr csak azrt sem knny feladat, mert ha sablon lltunk fl, az egyenl mrce elv alapjn, akkor ehhez kellkppen fel tudjk majd kszteni a gazdk a kutyikat, mrpedig neknk a legkevsb a tanult, sokkal inkbb az rkletes kszsgek, tulajdonsgok felmrse lehet csak a clunk. Hiszen a tenysztsben, ahogy mondani szoks, semmi ms nem szmt, csak az, ami rkldik.
Tekintve, hogy az rkltt tulajdonsgok megnyilvnulsain a krnyezeti tnyezk (pl. kikpzs) nagy mrtkben mdosthatnak, szinte bizonyos, hogy egy-egy sajtsg vizsglatval annak rkletes mrtke bizonyossggal nem megllapthat, tbb sajtsg vizsglata sszessgben mindazonltal nagyon valszn kvetkeztetst eredmnyez, persze csak a megfelel mrsi mdszerek alkalmazsval.
Teht clul kellene tznnk olyan mrsi rendszer kidolgozst, amely ppen csak annyira a teljestmnyvizsga szisztmja szerint mrlegeli az adottsgokat, amennyire felttlenl szksges, s ahol csak lehet, improvizci az analzis alapja. Persze ez knyes krds, hiszen kell krltekints hjn srlhet az egyenl elbrls elve, sorozatos kritikknak kitve a krungmestereket, mgis, hiszek abban, pontosabban csak abban hiszek, hogy megfelel emptival kidolgozhat az a szisztma, amellyel esly lehet az rkltt adottsgok szntelen sorvadsnak meglltsra, a fajta megmentsre, s csupn restaurls helyett a folyamatos, kvetkezetes javtsra.
Tudom, Klebelsberg Kun egszen msra, sokkal nagyobb horderej, a nemzetet rint bajokra mondta, mindazonltal taln nem tekintik szentsgtrsnek, ha tltetem a nmet juhszkutyapopulcit s annak tenysztit rint problmkra: "Olyan risi a kr, hogy hatalmasat kell alkotnunk, ha nemcsak ptolni, hanem fejldni is akarunk"...
Az is evidens, hogy a fajtagazda orszgnak illene megtenni az els lpseket. Olyan jelek is mutatkoznak, amelyek szerint ppen az els lpseket megelz "startllapot" viszlya mrgezi az SV levegjt. S br nhny hnapja mg remnykedtem egy ottani gykeres szakmai elrelps dvzt hatsban, ma mr nem vagyok annyira derlt. Hiszen br szksges, de nem elgsges a megfelel szakmai koncepci kidolgozsa, fel kell merni vllalni annak az diumt, hogy kimondjuk, mely kutyk nem kvnatosak a munkakutyatenysztsben. Ugye belthat: "kllemorientlt" nmet juhszkutya-tenyszts nem ltezhet, hiszen az a standard s a stephanitzi eszme lekpse!" Ahhoz, hogy ne gy legyen, s a vltoztats ne csak hangzatos szlogen maradjon, meg kell nevezni a tenysztsben szvesen ltott s nem kvnatos egyedeket egyarnt! Nos, ez azt jelenten, hogy a szemrmetlenl "hochzucht"-nak ldtott llomnyrsz elkpeszten nagy hnyadt ki kell, kellene selejtezni. A kivtel valban minimlis, hiszen a VA kanok kzl pldul az 1985 utni idktl napjainkig, taln csak Jack v. Trienzbachtal s annak nhny ivadka tudott olyan - valsznleg genetikailag is megalapozott teljestmnyt prodklni, amelynek okn mltan bevonhatak a teljestmnyorientlt tenysztsbe. Az elmlt kb. 2 vtized VA meznynek taln sszes tbbi egyede csupn olyan teljestmnyekre kpes, amelyektl a teljestmnyorientlt tenyszeteknek sajt kzegkben is valamivel tlag alattinak tartott egyedei - genetikailag megalapozottan - szignifiknsan tbbre kpesek. (Az mr ms krds, hogy a jelenlegi kivlasztsi rendszer szakmaiatlansgnak s elfogultsgnak ksznheten egy sztngyenge, VA kutybl inkbb lehetsges munkakutynak csfolt egyedet krelni, mint a valban kivl munkakutykbl esetlegesen VA tenyszegyedeket") utalok Karl-Heinz Baumller cikkre "Megvltozott tenysztsi viszonyok az SV-ban... NJ jsg 2004/3. szm (forrs: SV-Zeitung), abban is leginkbb az utols mondatra, amelyet nem a kedlyek borzolsa, hanem a tnyek s az elvrhat szakmai orientltsg okn kln is idzek: "Hogyan tudna teht Rikkor Bad-Boll egy BSP gyztest rkteni, ha sei kzt nem szerepel egyetlen olyan kutyasem, amelyek munkakutyatulajdonsgaik rvn szmos terleten sikerrel alkalmazva lettek?"
Ha ez a tendencia megtorpan, s nem folytatdik az alaptermszetkben (de felptskben is) hibs egyedek megnevezse, s azt kveten tenysz-felhasznlsuknak - nem felttlenl a megtiltsa, dedrasztikus s szakszer mrsklse, akkor az egsz anyaorszgi vltoztatsi igny pusztba kiltott sz marad X. Y. Termszetesen mindez br nagyon szksges, nem elegend. Meg kell trtnnie egy megbzhat vals (!) szurrendszer kidolgozsnak, a fentebb jelzett tulajdonsgok vonatkozsban. Az ltalam leghatkonyabbnak tartott vltozat a hajdani keletnmet ZTP s krungszisztma tdolgozott, kiegsztett verzija. Az eddigiekhez kpest az lenne j benne, hogy mg szlesebb tulajdonsgrteget mrne fl, s a mrs mdja is vltozna valamelyest, jobban trekedve az rkld adottsgok vals feltrkpezsre. Hogyan lehetne ezt kivitelezni? Ne feledjk, a standardorszg csak a tenyszts cljt hatrozza (hatrozhatja) meg szmunkra, a hozz vezet t a mi utunk kell, hogy legyen. Ennek kidolgozsa nem fog menni korbbi megalapozatlan presztzsek, s a fajta elemi rdekeit semmibe vev zleti rdekek srelme nlkl. Azt hiszem, tenysztsirnytsunk ennek diumt felvllalva tevkenykedhet csak eredmnyesen. A "szatcsrdekekkel" s a ktes rtk ""nmet mtosszal"- megvvni a harcot pedig lnyegesen nehezebb lesz, mint amilyen kihvs el ll |
Max von Stephanitz |
Vinis Ferenc |
2012.08.30. 12:34 |
"Minden nevels s kikpzs titka, a meglev hajlamok helyes felismerse s alkalmazsa." - Max v Stephanitz
Max von Stephanitz A nmet juhszkutya trtnete elvlaszthatatlanul sszekapcsoldik Max von Stephanitz nevvel. Max von Stephanitz 1864-ben szletett, s 1936-ban halt meg. Egsz lett annak az eszmnek szentelte, hogy egy idelis, sok clra hasznlhat kutyt tenysszen ki. Nagy tapasztalatot szerzett klnbz fajtj katonakutykkal. ennek kapcsn ismerte fel, mennyire alkalmas a Nmetorszgban honos rzkutya munkakutynak.
Akkoriban teljes lendlettel fejldtt az Anglibl szrmaz kutyafajta-tenyszts s a kutyakilltsok szervezse. Sok helyi kutyafajtt neveztek ki, s ismertek el rassznak, ezeket azutn pedig mr idelkpe szerint tenysztettk ki. Ltrejtt azonban nhny j fajta is. Sok egykori munkakutya flslegess vlt immr, ezrt nem az volt a fontos, mennyire felelnek meg eredeti feladatuknak, hanem csak a szpsgk szmtott. Akkoriban pldul a skt juhsz, vagy collie llt a npszersgi lista els helyn, de mr nmet hazai juhszkutyra is szemet vetettek a szpsgtenysztk. Fontos volt hogy a lehet legjobban hasonltsanak a farkasra, ezrt klnsen a rvid szr, ll fl kutykat kerestk s vontk be a tenysztsbe. Klnsen Szszorszgban, Tringiban s Wrttembergben voltak ilyen jszgok, ahol a j zleti rzkkel megldott juhszok mr a mlt szzadban is adogattak el kutyaklykket. A wrttembergiek egybknt nem voltak nagyon npszerek, mert flk gyenge volt, lekonyult. Szp volt viszont faroktartsuk, ami nem mondhat el a tringiaikrl, melyeknek gyakran csf, kunkori farkuk volt. A wrttembergiek ltalban ngyobbak, ersebb csontozatak, j felptsek, j jrsak. Kemnyen oda tudtak kapni, de ltalban nyugodtabb termszetek voltak, mint a tringiaiak. A svbok pedig szletett kutyabolondok s szenvedlyes tenysztk. A cl rdekben a svb tenysztk bevontk a tenysztsbe a tringiai kutykat, melyeknek szpen llt a flk, s farkashoz hasonlt szp sznk volt, s ezzel megalapoztk a ma ismert nmet juhsz tenysztsi vonalt.
Trtntek keresztezsek farkasokkal is, m ezek nem vezettek a kvnt eredmnyre, gy a farkaskeverkek nem voltak hatssal a nmet juhsz kifejldsre. Von Stephanitz lovaskapitny, aki letre szl bartsgot kttt a kutykkal, egy killtson pillantotta meg lmai kutyjt, HEKTOR LINKSRHEIN-t, akit ksbb tkeresztelt ,,Horand von Grafrath"-ra. lltlag ez a pillanat vitte arra az elhatrozsra, hogy 1899-ben Arthur Meyerrel megalaptsa a Nmet Juhsz Egyletet. Von Stephanitz neves kutyaszakrt volt. Katonaknt bejrta Eurpt, az szaki-tengertl a Balknig. Mr akkor is killtsi helyzetben fnykpezte a kutykat, de megfigyelte ket munka kzben is. Rszletes knyvet is rt ,,A nmet juhszrl szban s kpben" cmmel, melyet sok nyelvre lefordtottak. A kt vilghbor sorn szmtalan mentsi feladatot kaptak a juhszkutyk, s millinyi csodlt, bartot szereztek, nem csak Nmetorszgban, hanem klfldn is. A hazatr katonk beszmoltak a nmet juhszkutyk csods tetteirl, egyikk-msikuk ksretben mr ott is volt egy nmetjuhsz. Ma a legkedveltebb s legsikeresebb kutyafajtk egyike. Forrs: Kutyaknyvtr; A NMET JUHSZKUTYA

|
A nmet juhszok betegsgei: |
Forrs:Wikipdia |
2012.02.28. 20:36 |

Minden kutyatartnak ktelessge ismerni a ngylb bartjra jellemz betegsgeket, erre ott vannak a szakknyvek, a tenysztk, a kutys ismersk s mindenekeltt az llatorvosok. A diagnosztizls s a gygyts az llatorvos feladata. Az llatorvos oltja be a kutykat az Oltsi program alapjn. A klyk az els oltst mg a tenysztnl kapja meg parvovrus szopornyica ellen, majd a kombinlt olts kvetkezik a 10-11. htben, ennek ismtlse a 14., de inkbb a 16. htben. Ekkor kapja meg a veszettsg elleni oltst is. A kutya vente kap emlkeztet oltst. A fregtelentst a szletst kvet 14-16. napon kell elvgezni, majd a klyk 8 hetes korig hetente meg kell ismtelni. A felntt kutya fregtelentse vente 3 alkalommal trtnjk. Vdekezni kell a kutyabolha s a tet ellen is. Az llatorvos felvilgostst ad a fregtelentssel kapcsolatban, az oltsokra pedig minden alkalommal berendeli a kutyt.
Az albb felsorolt betegsgek a nmet juhszkutyra jellemzek, s minden esetben csak az llatorvos gygythatja meg azokat:
-
Szaruhrtya-gyullads: Tnetek: elszr matt, ksbb zavaros szaruhrtya, amely pirosodni kezd, majd sttbarna pigmentszemcsk lesznek lthatak. Zseblmpa fnye mellett mindez szrevehet.
-
Gyomorcsavarods: A nmet juhszkutynak mly a mellkasa, ezrt a tpllkkal teli gyomornak nincs nagy mozgstere. A kutya ugrlsa, hempergse kvetkeztben a gyomor megcsavarodhat, hiszen azt csak a nyelcs tartja. Tnetek: a gyomor gyorsan felfvdik, a keringsi rendszer sszeesik, a betegsget elesettsg, hnyinger, lgzsi nehzsg ksri. Ha a gyomor megcsavarodott, a kutya mr hnyni sem tud, csak az operci s az azt kvet kezels segthet.
-
Blbetolds:: az egyik blszakasz beletoldhat a msikba, akr egy teleszkp. Az ok: a blszakasz bnulsa, amely leginkbb a 4-10 hnapos kutykat fenyegeti. Tnetek: puha vagy folys szklet, melyben vrnyomok is lehetnek, gyakori szkelsi inger, ezt kveten szkrekeds, gyors fogys.
-
Krnikus exokrin hasnylmirigy-elgtelensg: Tnetei: hasmens, hsg, folyamatos lesovnyods. A szklet habos, csillog, savany szag, emsztetlen tpllkrszeket tartalmaz. Ha a kutya nagy zsrtartalm tpllkot evett, a szklet szrke vagy lomszn. A rossz emszts miatt a kutya llandan hes, a sajt emsztetlen szklett is elfogyasztja.
-
Gyulladsos zleti megbetegedsek: (Sok kutys inkbb a betegsg latin nevt (arthritis > artritisz) hasznlja a hosszabb magyar megfelel helyett.) A betegsg egyszerre tbb zletet is megtmadhat (polyarthritis > sokzleti gyullads). Tnetek: A kutya nehezen tpszkodik fel, ers fjdalmai vannak, gets vagy futs kzben fel-felsr, nincs kedve mozogni, az zletek gyakran megdagadnak, melegebbek a krnyez testrszeknl. A betegsg lzzal is jrhat. Az llatorvos az albbiakat javasolja: a kutyt csak stltatni kell, a hideg padln nem fekdhet. A gygyuls hossz ideig tart.
-
Artrzis: rkltt, lass lefolys betegsg, amely bnulshoz is vezethet. Tnetek: a bemelegts s a kifrads egyarnt fj a kutynak, A feltpszkod kutya zsibbadtnak ltszik, a mozgsa pedig visszafogott vlik.
-
Cspzleti diszplzia: Az elnevezs csptorzulst jelent. Az zleti vpa, combfej vagy a combnyak rendellenesen fejldhet, slyos esetben az ellaposodott combfej s az zleti vpa ficamot okoz. Tnetek: a hts lbak az enyhe gyengesgtl a lebnulsig terjedhet a betegsg. Terhelsre fjdalom jelentkezik, de az nem jelezheti felttlenl a betegsg slyossgt. Figyelni kell a kiegyenslyozott tpllkra, a testsly s a magassg helyes arnyra s a leterhelsre.
-
Gerincvelhrtya-csontosods: A gerincvelt, akr az agyat, hrom hrtya burkolja be. A 7 vesnl idsebb nmet juhszkutyknl az egyik hrtya elcsontosodhat, s nyomhatja a gerincvelt. Elszr kevs, majd egyre tbb izom sorvad el, mert a nyoms kvetkeztben az idegek elsorvadnak. Tnetek: nincs fjdalom, amely jelezn a betegsget. A bnulsi folyamat lass, tbb ven t tart. Az els jel: az egyik hts lb krme karcolja az aszfaltot, majd a kutya imbolyogva, botladozva jr. Az egyre jobban bnul kutya hzza a hts lbt, a karom s a szr lekopik a mancsrl, ksbb pedig a br is lehorzsoldik. Fjdalom nlkli, lass bnulsrl van sz, a lbak zsibbadtnak tnnek. A betegsg meggygytsa ma mg nem jr sok sikerrel.
|
A nmet juhszkutykrl |
Vinis Ferenc |
2011.11.10. 14:30 |
A klnbz kutyafajtkat annak idejn meghatrozott feladatok elvgzsre alaktottk ki, gy minden kllemi tnyeznek gyakorlati funkcija is volt.
A yorkshire terrier sem vletlenl lett ilyen kicsi, hiszen szegny munksok kutyjaknt nem fogyaszthatott sokat, s a bnyba sem lett volna clszer egy bernthegyi mret jszgot letuszkolni, hogy ugatsval jelezze a sjtlg-veszlyt. ugyangy a bullmasztiff hatalmas teste is adott clt szolglt, hogy a kutya lednthesse s fogva tarthassa a vadorzt a vadr megrkeztig, de mgsem lehetett korltlan sly, hiszen akkor nem tudta volna utolrni a meneklt. A trsadalmi, gazdasgi vltozsok a kutyafajtk szerept, st olykor magukat a kutyafajtkat is megvltoztattk, illetve az emberi gyarlsg s a pnzszerzsnek a tenysztsben jtszott jelents szerepe rvn a legtbb munkakutyafajta kettvlt, killtsi- s munkatpusra. Se szeri, se szma a fcnra kzmbs csodaszp retrievereknek vagy a fls s agresszv dobermannoknak. Napjainkban termszetesen egyre kevesebb embernek van szksge pldul vadszkutykra, a kutyaelssorban mr csak trsunk a mindennapokban. De lehet-e az ember legjobb bartja egy gyenge idegzet, rkletes betegsgektl szenved ngylb?
A nmet juhszkutyt, anno tbb mint szz ve, igen cltudatosan alaktottk kivl munkakutyv. "A juhszkutya-tenyszts munkakutya-tenyszts, s mindig is annak kell maradnia, klnben tbb mr nem juhszkutya-tenyszts", mondta Max von Stephanitz, akinek a vilg a nmet juhszkutyt ksznheti. Ennek ellenre ebben a fajtban is vilgosan megfigyelhet az n. killtsi- s munkavonalakhoz tartoz kutyk eltr klleme, amely mg a laikus szmra is szembetn. A ltszlag megoldhatatlan problmt okoz folyamat valamikor a nyolcvanas vek elejn kezddtt, de megrtshez korbbra kell visszamennnk a fajta trtnetben.
Egy adott kutyafajtt kialakulsakor hasonl tpus emberek csoportja lmodta meg, gy az tbbek kztt valamely szubjektum kivetlse; mst ignyelnek kutyiktl a csivava-tartk, mint mondjuk a rottweilert kedvelk. Amg egy fajtt ugyanolyan karakter emberek kezelnek, mint akik ltrehoztk, az nem, vagy csak kismrtkben vltozik. Ezen kvl a trtnelmi kor is meghatroz. A nmet juhszkutyaesetben megvltoztak, lazultak a trsadalmi elvrrok, illetve cskkent a gyapj irnti kereslet, gy a hatalmas birkanyjak is eltntek, ezzel prhuzamosan viszont ntt a szolglati kutyk irnti igny. Ezek a kutyk azonban a tenyszts szmra elvesztek, hiszen a klykk szocializlsa igazn csak "kiszemben" megy, hiba prblkozik tenysztssel a rendrsg vagy a katonasg. Teht a nmet juhszkutya-llomny termszetes, juhsz melletti szelekcis krlmnyei megszntek. Pedig ez a krnyezet hozta ltre a vilg legintelligensebb kutyafajtit, a juhszkutykat. Gondoljunk csak bele, a femls, vagyis az ember, nvnyevket riztet egy hsev ragadozval! Eme ellentmonds kezelshez nagyon rtelmes lnyre van szksg: a kutyra.
A nmet juhszkutya anyaorszgbeli egyeslete, az SV vezetsge tisztban volt vele, hogy nem csak a kutya kllemvel kell foglalkozni, hanem a "software-t" is fejleszteni kell. A hromfzis munkavizsgkkal s versenyekkel ugyanazt a mentlis szintet lehet fenntartani, mint a nyjak melletti munkval. A nmet juhszkutya karakteres, nll llny, mgis alrendeli magt az embernek. De nem vgrehajt, hanem egyttmkd trsa gazdjnak, azzal ktszemlyes falkt alkotva. Idegrendszere egy Forma-1-es versenyauthoz hasonlthat, mely pillanatok alatt felgyorsul, de ugyanolyan gyorsan le is tud fkezni. A nmet juhszkutya igen gyorsan ingerleti llapotba kerl, de hamar meg is nyugszik. Az rz-vd munkhoz pedig nyugodt, terhelhet kutya kell. Ms fajtk esetleg knnyen felprgnek, de aztn alig lehet ket lelltani.
A tenysztsnek arrl kellene szlnia, hogy olyan klykk szlessenek, melyek sei genercikon keresztl megfeleltek a nyjak melletti munkt helyettest vizsgknak s vizsglatoknak. Mindezrt a tenysztsi szervezet felels, mely a klnbz vizsgkat s egszsggyi szurseket elvgzi illetve elvgezteti a tenysztkkel. A nmet egyeslet, az SV, s ennek megfelelen a hazai MNJK klnbz vizsgkkal teszteli a kutyk kikpezhetsgt. A legalapvetbb ilyen szr az engedelmes vizsga. A kitartsprbn 20 kilmtert kell futnia a kutynak, majd engedelmessgi feladatokat vgrehajtania. A tenyszkilltsokon a hivatalos fajtalershoz (standard) mrik a kutyk kllemt, de egyben viselkedsket is vizsgljk. A br, vagyis az llat szmra ismeretlen ember alaposan ttapogatja, esetleg egy mappval az asztalra csap, st azt is megfigyelik, lvshangra hogyan reagl a kutya. Mindezek mellett egszsggyi vizsglatok is ktelezek, pldul a cspzlet-rntgen, melynek eredmnytl is fgg egy kutya tenyszthetsge. A nmet juhszkutya-llomny szrinek koronja a Krung, azaz a tenyszszemle. Haznkban is vannak krungmesterek, akik egy adott krzet tenyszllomnyt kezelik. munkjukat a begyjttt eredmnyek statisztiki is segtik, gy javaslatot tehetnek, melyik kutyt kivel rdemes proztatni.
Az vente megrendezett bundessieger Zuchtschau-n tbb ezer kutya vonul fel, gy a kvlll is kpet alkothat arrl, holt tart az anyaorszg tenysztse. A ltszm tredkt alkot kivlasztott kitn kutyk meghatroz szerepet jtszanak a tenysztsben, a kanok a killtst kveten pillanatok alatt keresett apallatokk vlnak.
Krlbell a nyolcvanas vek elejtl a nmet juhszkutya-tenysztsben is egyre meghatrozbb szerepet kezdett jtszani a pnz.
A brk szerepe hatalmas, a Siegerschau risi felelssg s lehetsg is egyben. A nyolcvanas vek elejtl fokozatosan az utbbi kezdett dominlni. A folyamat sorn egy divatirnyzat vlt meghatrozv. Elkezdtk a rajzos, fekete httakars, inkbb cser szn egyedeket favorizlni, az egyb szn pldnyok pedig httrbe szorultak. A kllemkilltsok felszness vltak, ehhez jrultak mg a csak papron letett munkavizsgk s a hamis trzsknyvek (melyekre napjainkban egyrtelmen fny derl a ktelez DNS-vizsglatoknak ksznheten.) Egyre csak szlettek a rajzos klykk, melyek mr nem mentek t minden ktelez szrn, gy nem volt nehz szp egyedeket produklni. Azoknak viszont, akik ragaszkodtak a kllem- s jellemvizsglatok lelkiismeretes betartshoz, sokkal nehezebb dolguk volt, hiszen nemcsak j kllem, de kiegyenslyozott, terhelhet nmet juhszkutykat akartak tenyszteni. Lassan kt, kllemben eltr tpus kezdett kialakulni a fajtn bell.
A fajta eredeti rtkeit veszlyeztet tendencira szerencsre felfigyelt az SV jelenlegi vezetsge, s megtette a szksges lpseket. 1999 jliusa ta pldul ktelez az egyedek DNS-vizsglata, illetve bevezettk az universal sieger cmet, melyet csak az a kutyakaphat meg, mely eredmnyesen szerepel a bundessiegerschau-n s a bundessiegerprfung-on egyarnt. (utbbi a legmagasabb szint, hromfzis munkakutya-bajnoksg Nmetorszgban. A szerk.) Az intzkedsek fokozatos hatst mutatja, hogy a Siegerschau-n tavaly egy ordas kan mr msodik tudott lenni. Azonban, ahogy Hermann Martin fogalmazott, az SV egy hatalmas haj, mely nem kpes gyors fordulatra, hogy lass, de hatrozottra igen, azt majd a jv dnti el. |
A diszplzia |
Vinis Ferenc |
2011.09.08. 14:14 |
1.) A kutyk cspizleti diszplzija (forrs: www.diszplazia.hu)
A kutyk cspizleti diszplzija, vagy ms nven rkletes cspficama a nagytest kutyk egyik leggyakoribb sntasgot ill. mozgszavart okoz betegsge.
A betegsg lnyege hogy a cspizletet alkot combcsontfej nem illeszkedik megfelelen a medencecsont zletet alkot vpjba, ami az zlet rszleges (esetleg teljes) ficamodsval jr. Az llandan ficamod zletben egy id utn porckopsok jnnek ltre a ki-be mozdul combcsontfej porca s a medence vpjnak pereme kztt. Mindemellett steril zleti gyullads, egy id utn porcdegenerci, porcfelrakdsok, degeneratv zleti elvltozsok, sszefoglalva: cspzleti arthrzis jn ltre. Mr az zlet rszleges ficamodsa ill. az ebbl ered gyullads is mozgszavarral jrhat, de az igazi fjdalmat s sntasgot a porckopsok s az arthrzisok megjelense okozhatja. A kutya fajtjtl, rzkenysgtl s a diszplzia mrtktl fggen adott esetben jl tolerlhatja a betegsget s akr komolyabb tnetek nlkl is lelheti az lett. rzkenyebb fajtknl, klnsen nagytest kutyk esetn a betegsg slyos sntasghoz, mozgszavarhoz vezethet.
Kialakulst tekintve a betegsg alapveten genetikailag rkldik, hajlamosthat tnyezknt szerepelhet, a kutya gyors nvekedse, tpllkozsa, korai terhelse is.
A betegsg tnetei mr fl s egy ves kor krl kialakulhatnak, de a ksbbi letkorban brmikor jelentkezhetnek
A cspdiszplzia kezelsben enyhbb esetben gygyszeres kezels elrehaladottabb esetben mtti megoldsok jtszanak szerepet. Itt is fontos kiemelni, hogy csak a kilinikailag diszplzis, snta ill. mozgszavarral kzleked kutyk esetben indokolt diszplzia mttet vgezni.
A cspdiszplzia megelzsben fontos szerep jut a szrvizsglatoknak, amelynek sorn kiszrik a tenysztsi szempontbl agglyos szlket, gy cskkentve a diszplzival genetikailag terhelt utdok szletst. Msrszt az un. elszrseken a nvekedsben lv kutyk cspjt vizsgljuk, hogy mg idben segthessnk a kedveztlen cspalakulssal rendelkez kutyk helyes terhelsben. |
Kutyk idegtpusai |
Vinis Ferenc |
2011.04.21. 21:17 |
1. Szangvinikus (lnk, kiegyenslyozott)
A kikpezhetsg szempontjbl legalkalmasabbnak tekintett egyedek. Ezek a legkiegyenslyozottabbak, emellett lnksg s mozgkonysg a jellemzjk. Az ingerlsek s gtlsok (pozitv s negatv feltteles reflexek) egyarnt knnyen kialakthatk, s tartss tehetk a tpus kpviselinl. Knnyen kpezhet, s a munkavgzs szempontjbl a legmegbzhatbbak.
2. Kolerikus (ingerlkeny, lobbankony)
Ezekrl az egyedekrl mr nem mondhatjuk el mindezt. Idegrendszerk az ingerlsre gyorsan reagl, a gtlsok azonban lassan fejldnek ki. Minthogy a kikpzs a pozitv s negatv feltteles reflexek sszhangjn nyugszik, az utbbi tpusnl gtlsos folyamatok (a negatv feltteles reflexek) kialaktsra s egyenslyban tartsra igen sok energit kell fordtani.
3. Flegmatikus ( nyugodt, nemtrdm)
A sz jelentsbl kiindulva nehezen ingerelhet, nyugodtsgukon tlmenen sok egyedre a kifejezett lustasg is jellemz. Emellett mgis kiegyenslyozott idegmkdsek, a kikpzsk nagy trelmet ignyel, de megfelel bns s mdszerek alkalmazsa esetn munkra hasznlhatk.
4. Melanklikus (gyenge, gtlsos)
Bskomor emberhez hasonlthatk, igen gyengk az idegfolyamatok, tbbsgben vannak a gtlsok. Flnksgk s kiegyenslyozatlansguk miatt kikpzsre ltalban alkalmatlanok.
|
Ez a gond a mai kutykkal |
Vinis Ferenc |
2011.04.21. 21:16 |
Szegvri Ferenc | 2003. november 21.
|
Gyztes csapaton ne vltoztass! - ez a blcs monds nemcsak a sportban, hanem az let szmtalan ms terletn is megllja a helyt.
|
Az ember azonban mr csak olyan, hogy soha nem elgszik meg azzal, ami van: mindent tgyrna, tszabna, tformlna. Pedig egy tkletesen mkd gpezeten akr egyetlen csavart is nehz gy megvltoztatni, hogy az attl mg jobban mkdjk: valsznbb, hogy a mdosts zavart fog okozni, s az eszkz kevsb fog megfelelni a clnak.
Ilyen tkletes gpezet, jl bevlt modell, "gyztes csapat" volt a nmet juhszkutya is. elnys kls s bels tulajdonsgainak, kztk ppen a vgletektl mentes, termszetes testalkatnak s kiegyenslyozott termszetnek ksznheten ez a fajta a nyjrzstl a rendrsgi szolglaton t a vakvezetsig a legklnflbb feladatok teljestse kzben egyformn megllta a helyt. A modern tenysztsi divatirnyzatok ezt a "cscsmodellt" is megprbltk ttervezni - de vajon hasznra vlhat-e brmifle talakts a vilg legsokoldalbb munkakutyjnak?
A tretlen kezdetek
Nmetorszg 1899. Megalakul az SV, a nmet juhszkutya anyaorszgi fajtaegyeslete. Cljait alapokmnya gy hatrozza meg, hogy egy olyan "mindenes" munkakutyafajtt kell tenyszteni, amely az let minden terletn szolglja az embert.
Az optimumok fajtjnak atyja Max von Stephanitz r, lovassgi kapitny kort mintegy szz vvel megelzve a "hardver" s a "szoftver" egysgnek fontossgt szem eltt tartva keltette letre a fajtt. Amely fajta felptst a farkas, termszet ltal tbb tzezer ven t tesztelt paramtereinek, viselkedsbeli tulajdonsgait pedig kiegyenslyozott sztnadottsgainak ksznheti. Gondoljuk csak vgig ragadoz llat nvny evket riz az ember elvrsainak megfelelen. Ez a sokrtsg a sokirny alkalmazhatsg magyarzata. Mindezek kvetkeztben a fajtalerst kvetve nincs benne semmi tlzs csak kvetkezetes elvrs s megfeleltets, azaz semmi divat, amely az idben ugorva mr korunk embernek elvrsa, vagy zleti rdeke.
Max von Stephanitz s trsai mint az egyeslet alapt tagjai egyazon felfogssal s ignyessggel nemestettk a fajtt s br divatirnyzatok abban az idben is megksreltk a nmet juhszkutya fizikai s mentlis paramtereinek megvltoztatst, a fajtalers h papjai nem engedtek a kisrtsnek.
Az 1910-es vekben bevezetsre kerlt a munkavizsga, mint tenysztsbevteli ktelezettsg, az 1920-as vek elejtl pedig a krung, magyarul a tenyszegyed kivlasztsnak intzmnye. A korabeli tenysz- s teljestmnybrk magas szint morlis s szakmai ignyessge volt a vilghrnv garancija.
Ez az idszak az 1970-es vek vgig tartott. Az SV vezetsnek utols rgi vgs elnke Christopher Rummel r tvozsval a nmet juhszkutya trtnelmnek legjabb kora kezddtt, amely napjainkban eszkalldik.
Az SV j vezetse - engedve a kor "kereskedelmi" - nyomsnak tagtoborz akcit hirdetett (1984) s az anyaegyeslet tagltszma soha nem ltott cscsot rt el.
A 100.000 tag hatalmas anyagi bzist teremtett, csakhogy a mennyisgi nvekedssel bekvetkezett "hguls" elterelte a figyelmet a fajta stephanitzi alaprtkeinek kvetkezetes megrzsrl.
Az olyan, nem felttlenl az!
Az 1980-as vek elejtl az j elnk Hermann Martin r, - a korbbi tenysztsi ffelgyel j imzst adott a fajtnak, amelyet "hith" mdon mindenkinek kvetnie illett, kellett.
A "modern" tpus nmet juhszkutya mintapldnya a "Komisszr Rex" megjelens kutya lett. A telt kontrasztos sznezet, szemben a hagyomnyos kevsb dekoratv sznvaricikkal, hatalmas vonzernek bizonyult s tmegek mozdultak el a diktlt irnyba. Ettl az idponttl datldik a htuls harmad lnyeges mdosulsa, az gynevezett rgi tpus szgletesebb kontrokat mutat megjelensi forma helyett az velt fels vonal, a lekerektett fartjk vlt kzkedvelt.
Mivel a szgellsek vltozsai statikai mdosulsokat eredmnyeztek - ezltal az altmasztsi pont htratoldott,- lnyegesebb terhelst okozva a cspizleteknek, ezzel a tnnyel rdemben akkor senki sem foglalkozott.
Sorolni lehetne mg az egyb faktorokat, amelyek nem csak anatmiai, hanem mentlis rtkeket is felldoztak a divat s a pnzszerzs oltrn. Az SV szervezeti nvekedse a szakmai kvetkezetessg fellazulst is eredmnyezte, kialakultak olyan rdekcsoportok, amelyek a knnyebb ellenlls mentn elnz teljestmnyvizsgk s krungok kvetkeztben tenysztsbe vontak olyan egyedeket is, amelyek meg se kzeltettk a standard elvrsait. Nos ekkor kerlt ocs a bzba s ezt csak tetzte a klnbz szoros rokontenysztetsek kvetkeztben egysges fenotpus vonalalapt szok megjelense, amely egyedek szrmazsi adatai nem minden esetben fedtk a valsgot.
Az egyre belterjesebb vl folyamat
... s ekkor mr az 1990-es vek vge fel jrunk - kls megnyilvnulsai mr egzakt beavatkozst ignyeltek. Bevezetsre kerlt a DNS alap szrmazsazonostsi vizsglat. Azonban emellett mg szmos jel mutatott arra, hogy llomnyszinten jelentkez problmkat kell mielbb hatrozottan s hatkonyan kezelni, klnben elkerlhetetlen a fajta hasznlati rtkeinek vgleges devalvldsa.
Hermann Martin urat 1994-tl Peter Messler r kvette az elnki szkben, azonban nem tudta mentesteni magt az elzekben mr emltett rdekcsoportok hatsai all, ezltal bizonyos rtelemben egytt sodrdott az rral.
2002 decemberben, hogy az SV vezetsg vlaszt kzgyulsn Wolfgang Henke r szemlyben egy menedzser tpus elnk kerlt megvlasztsra s a vezetsg tagjai olyan hiteles szaktekintlyek lettek (Erich Orschler, Dr. Helmut Raiser, Gnther Diegel), akik a kialakult helyzetet magas szint szakmai tudsuk s gyakorlatias problmamegold kpessgk birtokban kezelik s vrhat (elvrhat) tlk a fajta nimbusznak helyrelltst.
Ennek egyik szemlltet bizonytka a Dr. Helmut Raiser szvetsgi tenysztsi felgyel ltal javasolt mdszer, amelynek alapelve leegyszerstve, hogy
A "szp" kutya is rendelkezzen mrhet munkakutya-tulajdonsgokkal,
de a "cscsrajratot" munkakutya is feleljen meg a fajtalersban |
Nmetjuhsz ttnete |
Vinis Ferenc |
2011.04.21. 21:15 |
100 ves a nmet juhszkutya
A vilg legnpszerbb s legsokoldalbb kutyafajtjnak a trtnete a mlt szzad vgn, egy szp szi napon kezddtt a Rajna vlgyben. Egy fiatal nehzlovassgi segdtiszt, Max von Stephanitz, ppen a kzeli hegyekben gyakorlatozott csapatval. Max, aki csupn desanyja miatt vlasztotta a katonatiszti plyt, pedig valjban szvesebben lett volna gazdlkod, unatkozva bmult lefel a vlgybe. Nem mondhatni, hogy ott valami klns trtnt volna: egy psztor terelte nyjt a legeln keresztl. A juhok mozgst, meglljanak-e vagy tovbbmenjenek, balra forduljanak-e vagy jobbra, kt kutya irnytotta, szinte minden parancssz nlkl, pusztn gazdjuk gesztusai alapjn. A harmincves katonatisztet lenygzte a ltvny. A psztor mint egy fparancsnok irnytotta a sereget, a birkkat, kt lovas futra, a kutyi segtsgvel. Ilyen pontossgnak eddig csak katonai hadgyakorlatokon volt szemtanja. Max von Stephanitz letben az llatvilgot eleddig egy papagj kpviselte, s kutykkal csupn a nyeregbl lepillantva kerlt kapcsolatba. A rajnai “psztorra” folyamn azonban azonnal felismerte a kt psztorkutya klnleges kpessgeit: engedelmessgket, intelligencijukat s teljestkpessgket. Ilyen llatok neki is kellenek, hatrozta el, minden ron, mg ha sajt magnak is kell kitenyszteni ket, mert pnzrt esetleg nem tehet szert rjuk. Hamarosan el is kezdte keresni az idelis psztorkutyt, de sokig nem tallt megfelel pldnyokat, olyan nagy volt a klnbz helyi vltozatok szma. Hogy minden idejt a nagy feladatnak szentelhesse, Stephanitz 1898-ban otthagyta a katonasgot is. Igaz, erre az is knyszertette, hogy nyrspolgr krnyezete nem nzte j szemmel egy sznsznvel kttt hzassgt. Miutn a fels-bajor Kottgeiseringben hatalmas fldet vsrolt s kialaktotta Haholz-Wieshof nev csaldi birtokt, szert tett els juhszkutya kanjra is. 1898 janur 15-n vsrolta az akkor hrom ves Hektor Linksrheint egy frankfurti tenyszttl, Sparwassertl. A 200 mrkrt vsrolt Hektort Stephanitz ksbb tkeresztelte Horand von Grafrath-ra. Horand egyes trzsknyvi szmval minden nmet juhszkutya satyja. 61 centimteres marmagassgval, szp vonalaival s nemes fejvel szinte mr megtestestette az idelis tenyszclt. Egy vvel korbban Stephanitz vsrolt mr egy nstnyt is, az ismeretlen szrmazs Freya von Grafrath-ot, t azonban csak ksbb vette fel a trzsknyvbe. |
Nmetjuhsz ltalnos gondozsi tudnivalk |
Vinis Ferenc |
2011.02.08. 19:58 |
Szrzetpolsi ignye: A nmet juhszkutyt rendszeresen t kell keflni, hogy eltvoltsk az elhalt vagy meglazult szlakat a sr, gyapjas aljszrzetbl. A laksban tartott kutyknak tbb gondozsra van szksgk, mint a szabadban lknek; az elbbiek egsz vben folyamatosan vedlenek, br az elhullatott szr mennyisge tavasszal s sszel megn. A karmait rviden kell tartani.
Tantsa: A fajta rendkvl rtelmes, szvesen s gyorsan tanul, s lvezettel hajtja vgre a parancsokat. rzkenyen reagl a vele szemben hasznlt hanghordozsra. Ha a nevels sorn egyrtelmen, szintn s kvetkezetesen bnnak vele, akkor nem okozhat klnsebb meglepetseket.
Mozgsignye: A nmet juhszkutyt csaldi kutyaknt tartk gyakran megfeledkeznek arrl, hogy ennek az llatnak igen sok mozgsra van szksge. A kutya sokkal elgedettebb lesz, ha hossz stkat tesznek vele, ahol futkoshat, apportrozhat vagy szhat is. Erre naponta legalbb egy rt kell sznni. Ha nem mozgatjk, foglalkoztatjk eleget, maga keres magnak elfoglaltsgot, ami nem biztos, hogy gazdi tetszst is elnyeri. Ha j a kapcsolata a gazdjval, akkor a przrl elengedve sem kborol messzire tle.
Alkalmazsai: Ez az llat nem rzi jl magt, ha nincs mit tennie; a nmet juhszkutya a vilg egyik legnpszerbb munkakutyja. Hasznlja a rendrsg s a katonasg; kutatsi s mentsi feladatokban vesz rszt, de dolgozik vakvezet s kbtszer-keres kutyaknt is. Emellett jl szerepel az gyessgi s az engedelmessgi prbkban is. Kimondottan j vlaszts az olyan, sportos letmdot l szemlyek szmra, akik szvesen prblnak ki jfajta dolgokat a kutyjukkal.
Mivel nagyon csaldcentrikus, kivlan alkalmas csaldi kutynak is.
|
|