Szrmazsi hely:Nmetorszg
Eredeti feladata:Alapveten juhszkutya, de intelligencijnak ksznheten sok ms feladatra is alkalmas.
Eredeti neve:Deutsche Schferhunde
Angol neve:German Shepherd Dog
Eredete:Egy nmet lovaskapitny, Max von Stephanitz „alkotta” meg a nmetalfldi juhszkutykbl a valamikor a XIX. szzadban.
Teste: Trzsnek felsvonala a nyak illeszkedsi pontjtl indul, a magas maron s az egyenes hton keresztl az enyhn csapott farig trs nlkl fut le. A ht kellen hossz, feszes, ers s jl izmolt. Az gyk szles, rvid, ers s jl izmolt. A far hossz s enyhn csapott. Alapjt a medence- s keresztcsont kpezi. Mellkasa szles az als rsze hossz s kifejezett. A bordk kellen dongsak.
Farkn ds a szrzete, legalbb a csnkig r, de a hossza nem haladja meg a htuls lbkzp felt. Nyugalomban a kutya enyhe vben hordja. Izgalomban s mozgs kzben feljebb emeli de maximum vzszintesig.
Mells vgtagjai oldalrl egyenesek, szembl nzve prhuzamosak. Az alkar, amely minden oldalrl egyenesnek ltszik, szraz s izmos. Hts vgtagjai kiss htralltottak, htulrl nzve a vgtagok prhuzamosak. Combja ers, izmos. A csnkzlet ers s feszes, alatta a htuls lbkzp fggleges.
Mancsai kerekdedek, jl zrtak, domborak. Nem lehetnek sem tl nyjtottak („nylmancs”), sem tl rvidek („macskamancs”). A talpprna kemny, de nem merev. A karmok ersek, stt sznek.
Feje: Az k alak fej hossza nagyjbl a marmagassg kb. 40%-a. Nem lehet durva, vagy pp tl finom. sszessgben szraz, a flek kztt mrskelten szles. A homlok ellrl s oldalrl nzve csak enyhn dombor. A kzpbarzda nincs, vagy csak alig lthat. Az agykoponya s az arckoponya hossznak arnya kzel 50-50%. Az agykoponya szlessge nagyjbl megegyezik hosszval. Fellrl nzve a flektl az orr fel fokozatosan keskenyedik. Az llcsont s az llkapocs erteljes. harapsa ollszer. Az orrht egyenes, prhuzamos a homlok vonalval. Trs, vagy domborulat az orrhton nem kvnatos. Az orra mindig fekete. Az ajkak feszesek, jl zrdnak s stt sznek.
Szeme kzepesen nagy, mandulaformj, kiss ferde metszs, nem kidlled. A szem szne sokszor harmonizl a szrzet sznvel, de a stt szem kvnatosabb.
Kzpnagy, alapjban szles, magasan tztt, felll, elre fordul, a hegyn cscsban vgzd fle van. A kt fl tengelye prhuzamos, nem lehet elll vagy pp befel buk. Hiba az elrebicsakl, a laza, billeg s a lg fl. Mozgs kzben, illetve nyugalmi llapotban leengedett fl nem hiba.
Marmagassga: A kanok idelis marmagassga 62,5 cm, a szukk 57,5 cm; ettl az rtktl mindkt irnyban 2,5 cm eltrs megengedett.
Testtmege: 25-40 kg
Szrzete: A nmet juhszkutya hrom szrzettpussal ismert:
- A sima flhossz szrzet: A nmet juhszkutya szablyos szrzete a kemny fedszrzet lgyabb aljszrzettel. A fedszr egyenes, durva s a testhez szorosan simulnak. A fejen, belertve a flek kztti rszt, a vgtagok ells oldala, a mancsok s lbujjak szrzete rvidebb. A nyakon kiss hosszabb s dsabb. A lbakon egszen a lbkzpig szintn hosszabb. A combokon pedig a szrzet mg hosszabb, n. nadrgot forml. Csak ez a szrtpus elfogadott a standard szerint.
- A sima, hossz szrzet: Hosszban s a szrszlak lefutsban tr el az elztl. Hosszabb. s sokszor nem egyenes lefuts a szrszl, s a szrzet nem simul a testhez. Leginkbb a flek belsejben, a fl mgtt, a mells lbak htuls rszn a combokon s a farkon hosszabb, dsabb a szrzet. Nem kvnatos szrtpus.
- Hossz szrzet: A szrzet jval hosszabb mint az elzekben lert szrtpusoknl. Az aljszrzet hinyzik, a szrzet laza szerkezet, sokszor a ht kzpvonalban vlasztkot kpez. Mivel ez a szrzet kevsb ellenll az idjrssal szemben, gy nem kvnatos, az ilyen szrzet egyedek nem tenyszthetek.
Sznei: Szne fekete, vrsesbarntl a barnn s a srgn keresztl a vilgosszrkig terjed jegyekkel. Egyszn fekete, ordas stt foltokkal, fekete nyereggel s maszkkal. Kis fehr mellfolt, vagy kivilgosodott szrzet a vgtagok bels oldaln nem kvnatos, de megengedett. Minden sznvltozatnl az orrtkr fekete legyen. A kevs, vagy hinyz maszk, vilgos, vagy srgs szem, vilgostl a fehrig terjed jegyek a mellkason s a vgtagok bels oldaln, vrs farokvg s vilgos karmok, az elmosd sznek, mind pigment hibnak minslnek s gy is kell ket rtkelni. Az aljszrzet enyhn szrks rnyalat.
A fehr szn nem engedlyezett.
Alomszma: 6-10 klyk
Vrhat lettartama: 10-12 v
|